Historia Parafii

Parafia pw. św. Jana Pawła II erygowana została w dniu 5 marca 2009 r. przez bpa A. Dzięgę. Wydzielono ją z terenów parafii św. Floriana i Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli. Początkowo nosiła nazwę Parafii Akademickiej pw. św. Jadwigi Królowej. Po kanonizacji Jana Pawła II biskup K. Nitkiewicz nadał jej nową nazwę – Parafia pw. św. Jana Pawła II.
Placówka ta oprócz własnego terytorium posiada przynależność personalną. Należą do niej bowiem studenci, pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz administracyjni Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Społeczeństwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli, którzy jednocześnie zachowują swoją przynależność do terytorialnych parafii zamieszkania.

Kościół parafialny zaprojektowany został jako kaplica akademicka. Znajduje się w budynku Auli im. „Solidarności” przy Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli. Mieści się w jego dolnej kondygnacji, pod amfiteatralną aulą. Z tego powodu strop kościoła wznosi się od wejścia głównego w kierunku prezbiterium, zakończonego absydą wyższą od nawy doświetloną witrażami oraz niewidocznymi z nawy oknami.
Ołtarz główny stanowi podświetlany stosownie do okresu liturgicznego drewniany krzyż z obrazem patrona parafii. Na ścianach bocznych umieszczone są obrazy MB Nieustającej Pomocy oraz św. Jadwigi Królowej wraz z relikwiami. Marmurowy ołtarz pochodzi ze Mszy św. odprawianej przez Papieża-Polaka w Warszawie w 1999 r.
Świątynia posiada: Relikwie Krwi św. Jana Pawła II, przekazane przed kard. Stanisława Dziwisza; Relikwie św. Jadwigi królowej, przekazane przez bpa Wacława Świerzawskiego; Relikwie św. Edwarda króla i wyznawcy, przekazane przez bpa Edwarda Frankowskiego oraz Relikwie św. O. Pio.

Msze święte:
– w niedziele i święta: 8.00, 10.00, 11.30, 18.00
– w dni powszednie: 7.00, 18.00

Odpusty: św. Jadwigi Królowej (8 czerwca),
św. Jana Pawła II (22 października)

Księża: Proboszcz – ks. mgr lic. Piotr Cecuła (od 2021 r.)

Do parafii należą ulice: Hutnicza, Kwiatkowskiego,
Metalowców (część), Ofiar Katynia (część) oraz PCK

Grupy parafialne: Akademicka Grupa Adoracyjna, Apostolat „Margaretka”, Duchowa Adopcja Dziecka poczętego, Duszpasterstwo Akademickie BASZTA Wydziału Zamiejscowego KUL, Grupa Modlitewno-Biblijna, koła żywego różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, Rycerze Kolumba, schola akademicka, wolontariat akademicki, Wspólnota Różańca Domowego Rodzin.

Ogólna liczba mieszkańców: 1999

Kancelaria parafialna: czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 17:30 – 18:00

Cmentarz: komunalny, odległość od kościoła 1,5 km