IV Niedziela Wielkanocy – 26 kwietnia 2026 r.
Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego
Ogłoszenia duszpasterskie – 26 kwietnia 2026 r.
IV Niedziela Wielkanocy
1. Dzisiaj przeżywamy IV Niedzielę Wielkanocy, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.
2. Codziennie na tygodniu o godz. 17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Nabożeństwo Liturgiczne w intencji Powołań Kapłańskich i Zakonnych.
3. W środę o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy wraz z prośbami. Jest to Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.
4. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 8:00 spotkanie z dziećmi i rodzicami przygotowującymi się do Pierwszej Komunii, a po Mszy Świętej o godzinie 10.00 spotkanie z młodzieżą i rodzicami przygotowującymi się do Sakramentu Bierzmowania.
5. W przyszłą niedzielę I Niedziela Miesiąca i zmiana Tajemnic Żywego Różańca po Mszy Świętej o godz.10.00. Modlimy się w intencjach naszej Parafii, Ojca Świętego oraz o owocne przeżycie czasu Nawiedzenia Obrazu Jezusa Miłosiernego w naszej diecezji. O godz. 9.30 nabożeństwo majowe.
6. I Piątek Miesiąca. Rano od godz. 7.00 odwiedziny Chorych z posługą sakramentalną. O godz.17.30 nabożeństwo majoweoraz spowiedź święta. Msza Święta o godz. 18.00.
7. I Sobota Miesiąca. Uroczystość NMP Królowej Polski Głównej Patronki Polski. Msze Święte o godz. 8.00, 10.00, i 18.00. O 16.15 Pożegnanie Figury Matki Bożej Fatimskiej. O godz. 17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo majowe oraz spowiedź święta. Po Mszy Świętej Wspólnota Różańca Domowego poprowadzi Nabożeństwo I Sobotnie z rozważaniem Różańcowym oraz Apel Jasnogórski. W tym dniu Uroczyste odnowienie Ślubów Jasnogórskich
5. Porządek Mszy Świętych w Niedzielę o godz.: 8.00, 10.00, 12.00. Nie ma Mszy Świętej Wieczornej.
7. Serdecznie Dziękuję za ofiary na potrzeby Kościoła z ulicy: PCK 6, Hutnicza 3, Metalowców 4, 13; za wszystkie ofiary ofiarowane indywidualnie i przekazane na konto parafialne. BÓG ZAPŁAĆ.
8. Wszystkim Parafianom, Przyjaciołom, Dobrodziejom Parafii życzę Błogosławieństwa Zmartwychwstałego Jezusa.
Katecheza, 26 kwietnia 2026.
W jaki sposób praktykować Godzinę Miłosierdzia?
Kolejną formą kultu Bożego Miłosierdzia, przekazaną przez Świętą Siostrę Faustynę Kowalską, jest praktykowanie Godziny Miłosierdzia o 15:00. Jest to moment dnia, w którym wspominamy śmierć Jezusa na krzyżu i przebicie Jego Serce. W tym czasie Zbawiciel pragnie, abyśmy z ufnością zwracali się do Niego z modlitwą, prosząc o miłosierdzie dla siebie i dla całego świata.
Godzina 15:00 nie jest wybrana przypadkowo. To właśnie o tej godzinie Jezus wypowiedział słowa: „Wykonało się!” (J 19,30) i oddał ducha, a Jego Serce zostało przebite włócznią (J 19,34). W tym akcie miłość Boga do człowieka stała się najbardziej namacalna – z przebitego Serca wypłynęła krew i woda, źródło życia i zbawienia dla każdego człowieka. Święta Faustyna zanotowała słowa Jezusa: „O trzeciej godzinie błagaj mojego miłosierdzia, szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w mojej męce, szczególnie w moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego. Pozwolę ci wniknąć w mój śmiertelny smutek; w tej godzinie nie odmówię duszy niczego, która mnie prosi przez mękę moją (Dz. 1320).
Jezus żądał od świętej Faustyny, aby w godzinie 15:00 szczególnie rozważała Jego mękę. Przypominam ci córko moja, że ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je; wzywaj jego wszechmocy dla świata całego, a szczególnie dla biednych grzeszników, bo w tej chwili zostało na oścież otwarte dla wszelkiej duszy. W godzinie tej uprosisz wszystko dla siebie i dla innych; w tej godzinie stała się łaska dla świata całego – miłosierdzie zwyciężyło sprawiedliwość. Córko moja, staraj się w tej godzinie odprawiać drogę krzyżową, o ile ci na to obowiązki pozwolą; a jeżeli nie możesz odprawić drogi krzyżowej, to przynajmniej wstąp na chwilę do kaplicy i uczcij moje serce, które jest pełne miłosierdzia w Najświętszym Sakramencie; a jeżeli nie możesz wstąpić do kaplicy, pogrąż się w modlitwie tam, gdzie jesteś, chociaż przez króciutką chwilę”.(Dz. 1572).Każde wspomnienie cierpienia Chrystusa na krzyżu miało św. Faustynę prowadzić do głębszego zrozumienia Jego miłosierdzia i zachęcać do ofiarowania swoich modlitw w intencji świata. W ten sposób godzina 15:00 stała się dla niej czasem kontemplacji tajemnicy męki Pańskiej.
Praktykowanie godziny 15:00 jest głęboko związane z męką Chrystusa. Patrząc na krzyż i na przebite Serce Jezusa, uczymy się, że źródłem nadziei jest Jego męka i śmierć. Nie możemy sami wynagrodzić Bogu za nasze grzechy, ale możemy odwoływać się do zasług Chrystusa. Nasza modlitwa w godzinie 15 przypomina Bogu Ojcu, że Jego Syn zapłacił najwyższą cenę za nasze zbawienie i że miłosierdzie Boże jest większe niż każdy grzech.
Godzina 15:00 uczy nas również kontemplacji. Zatrzymując się w tym czasie na chwilę refleksji, możemy lepiej zrozumieć tajemnicę krzyża i wartość ofiary Jezusa. To moment, w którym nasze serca spotykają się z Jego przebitym Sercem – miejscem największej miłości, jaka kiedykolwiek istniała.
